I actually bought the lapbook study for $3.00 because I was short on energy and time and liked the layout so much that I went ahead and purchased the kit. I usually make up my own, but this was too good of a deal to pass up! It is a 3 Folder lapbook, times 5 kids, adds up to a lot of learning fun, cheap!
Here is the front... hmmm... apparently this child forgot to decorate it.

Folder 1 of the lapbook:

Folder 2:

Folder 3:

The whole kit and kaboodle put together:

I purchased the lapbook study through www.ajourneythroughlearning.com. Very reasonably priced! They have LOTS of goodies, btw, so go check them out.
1 comment:
Very nice, Lisa! I didn't do ONE thing with the Olympics this year! :P I need to do a lapbook with Annie soon she really enjoys them! Thanks for the link! :)
Post a Comment